Audac
APC100MK2
Artikelnr: 1400740013
EAN-nummer: 5414795050488
Utgången produkt
Produktinformation

Audac APC100Mk2 är en konfiguration- och styrenhet som kan användas i kombination med en stor variation av "smarta" Audac enheter: Allt från matrissystem till paging-mik:ar och väggpaneler.
Den har olika typer av kommunikationsportar, såsom TCP / IP, RS-232 och RS-485. På så sätt kan den kommunicera med varje smart enhet som är ansluten i din installation och bli den felande länken mellan dem. Dessutom kan den också användas som gateway för att konvertera seriell kommunikation till TCP/IP och vice versa.
Den gör även installatörslivet lättare och tidsbesparande. Komplexa systemkonfigurationer och uppdateringar kan göras på ett ögonblick, liksom back-up och fil-dubbletter. Med APC100 kan man t.ex. ladda upp röstfiler och talade meddelanden till Audacs paging-mik:ar, eller ladda upp valfri logotype i alla Audacs väggpaneler som är försedd med skärm. En intern klocka tillåter synkroniserad styrning av tidsstyrda händelser i externa enheter, under förutsättning att den interna klockan kopplas mot en tidsserver på internet.
Med APC100MK2 kan slutstegen SMA/SMQ/PMQ- styras
Styr slutsteget direkt med din smarttelefon/surfplatta med appen "Audac Touch 2".
Mellan APC100 och slutsteget krävs en 9-polig seriell kabel s.k. "null-modem kabel" (dvs en korsad kabel) med han-kontakt i båda ändar! I appen väljer man "SMQ" som enhet och anger IP-adressen till APC100MK2.
Se separat datablad för alla specifikationer under support-fliken. Kompatibel med MBS1xx-monterings-adapters.
- Nedladdning Audac Touch2 / Audac System manager
list
Specifikation
| APC100 factory default IP address: | 192.168.0.194 |
| OBS! Uppkopplande dator skall ej köra DHCP! Datorn måste vara inom samma IP-rymd: | 192.168.0.XXX (där XXX skiljer sig från andra ev. nätverksprodukter i samma nätverk) |
| OBS! Uppkopplande dator skall ha subnätmask: | 255.255.255.0 |
| Default lösenord användare: | APC |
| PSU 24 VDC ingår |
Passande tillbehör och produkter








